Jak chronić swoje dziecko przed uzależnieniem od internetu?

Większość dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków korzysta na co dzień z internetu za pomocą smartfonów oraz komputerów. Życie wirtualne zaczyna znaczyć dla nich więcej, niż rzeczywiste.

Problem uzależnienia od internetu (PUI) dotyczy 11,9% dzieci w Polsce. Uzależnienie objawia się nadmiernym korzystaniem z Internetu, w tym graniu w gry multimedialne – wpływa na relacje z otoczeniem, wywiązywanie się z obowiązków szkolnych oraz domowych. Przebywanie w sieci umożliwia dostęp do szkodliwych dla zdrowia psychicznego treści.

W jednym z badań niemal co trzeci nastolatek (31,8%) widział w sieci rzeczywiste sceny okrucieństwa i przemocy, zaś co czwarty – treści dotyczące sposobów samookaleczania (26,1%), materiały pornograficzne (25,2%) lub zachęcające do obrażania innych czy dyskryminujące (23,9%). Nieco mniej osób napotkało na treści propagujące zaburzenia odżywania (19%) lub prezentujące sposoby popełniania samobójstwa (15,8%). Najrzadziej młodzi ludzie spotykali się z materiałami zachęcającymi do używania narkotyków (8,0%).

Internet jest niewątpliwie bardzo użytecznym narzędziem, które ułatwia dzieciom komunikację, naukę i rozrywkę. Jednak zbyt częste i długie korzystanie z sieci może mieć negatywne skutki dla ich zdrowia, relacji i samopoczucia. Dlatego warto wiedzieć, jak chronić ich od uzależnienia od internetu i zachować zdrowy balans między życiem online a offline.

– Ustal z dzieckiem konkretne cele (nauka, czas wolny) i limity czasowe, na jakie chce i rozsądnie może korzystać z internetu. Na przykład, możecie postanowić, że będzie sprawdzać portale społecznościowe tylko raz dziennie, albo że będzie oglądać filmy na YouTube tylko przez pół godziny dziennie. Zapisać cele, zasady oraz być konsekwentnym w ich egzekwowaniu.

– Znajdź dziecku inne zajęcia i hobby, które będą sprawiać mu przyjemność i satysfakcję. Może to być sport, czytanie, prace plastyczne, spotykanie się z przyjaciółmi lub cokolwiek innego, co lubi robić. Im więcej będzie angażować się w aktywności offline, tym mniej będzie odczuwać potrzebę zaglądania do internetu.

– poproś dziecko o wyłączenie powiadomień i dźwięków na swoim telefonie, komputerze lub tablecie. Niech nie przerywają mu w trakcie nauki lub odpoczynku. Jeśli macie taką możliwość, wyłączcie dostęp do internetu na urządzeniach w określonych godzinach, na przykład wieczorem lub w nocy. To pomoże uniknąć pokusy i lepiej się zrelaksować.

– Obserwuj dziecko i porozmawiaj z nim o tym, jak czuje się przed a jak po korzystaniu z internetu. Czy jest zadowolone, spokojne i zrelaksowane? Czy raczej niespokojne, rozdrażnione i zmęczone? Jeśli zauważysz, że internet wpływa negatywnie na jego emocje i samopoczucie, to znak, że powinniście popracować nad ograniczeniem jego użycia.

Wielu rodziców chce mieć możliwość monitorowania aktywności swoich pociech w sieci i ograniczania dostępu do nieodpowiednich treści. Na szczęście istnieją aplikacje, które mogą pomóc w tym zadaniu. Oto kilka z nich:

– Qustodio: to jedna z najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Pozwala ona na ustawienie limitów czasu, filtrowanie treści, blokowanie aplikacji i gier, śledzenie lokalizacji, odbieranie powiadomień o podejrzanym zachowaniu i wiele więcej. Qustodio jest kompatybilna z systemami Windows, Mac, Android, iOS i Kindle.

– Kaspersky Safe Kids: to kolejna ciekawa opcja, która oferuje podobne funkcje jak Qustodio, a dodatkowo umożliwia kontrolowanie poziomu naładowania baterii urządzenia dziecka, zarządzanie prywatnością na mediach społecznościowych i otrzymywanie raportów o aktywności dziecka. Kaspersky Safe Kids działa na systemach Windows, Mac, Android i iOS.

– Google Family Link: to bezpłatna aplikacja od Google, która pozwala na tworzenie kont dla dzieci poniżej 13 roku życia i zarządzanie nimi przez rodziców. Można za jej pomocą ustalać zasady korzystania z urządzeń, blokować lub zezwalać na instalację aplikacji, sprawdzać aktywność i lokalizację dziecka oraz zdalnie blokować urządzenie. Google Family Link współpracuje z systemami Android i iOS.

Jeśli obserwujesz, że twoje dziecko masz problem z uzależnieniem od internetu i nie możecie sobie z tym poradzić, nie bój się poprosić o pomoc specjalisty. Możesz skorzystać z oferowanych przeze mnie konsultacji psychologicznych które pomogą Ci znaleźć przyczyny uzależnienia dziecka i skuteczne metody radzenia sobie z nim.

Bądźmy bliżej dziecka,
Adrianna Bzymek – psycholog
🙃

Niniejszy artykuł jest wyłącznie wstępem do omawianej tematyki i nie stanowi oraz nie zastąpi profesjonalnej porady psychologicznej. Każdy przypadek, należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego w razie potrzeby – zapraszam do konsultacji.