Rytuały: rodzinny #musthave

Życie instant, w ciągłym biegu, bez chwili wytchnienia nie sprzyja utrzymywaniu rodzinnych rytuałów. Na pewno niejedna z Was pamięta wspólne posiłki z rodziną, parodniowe przygotowania do świąt, czy też codzienne czytanie przez rodziców „do poduszki”. Teraz, obarczone tyloma obowiązkami (które trzeba wykonać w zawrotnym tempie! 😅), niejednokrotnie decydujemy kupić gotowe danie, wybrać coraz bardziej modną tzw. „dietę pudełkową”, zlecić zrobienie uszek i pierniczków ulubionej knajpce, czy zamówić dekoracje online lub włączyć dziecku e-booka do posłuchania przed snem.

Okiem psychologa

Rytuały rodzinne są to powtarzalne wzorce różnorodnych zachowań, które mają subiektywne znaczenie i symboliczną wartość dla członków rodziny.

RYTUAŁ RODZINNY = POWTARZAJĄCE SIĘ ZACHOWANIA RODZINY + POCZUCIE WAŻNOŚCI TYCH ZACHOWAŃ U JEJ CZŁONKÓW + SYMBOLICZNA WARTOŚĆ DLA KAŻDEJ OSOBY

Badania pokazują, że rytuały rodzinne są kluczowe w budowaniu poczucia bezpieczeństwa, stabilności w rodzinie oraz wzmacnianiu więzi między domownikami. Dzięki rytuałom, rodzinom udaje się przetrwać najtrudniejsze chwile oraz duże zmiany w życiu np. przeprowadzkę, narodziny kolejnego dziecka, stratę bliskiej osoby. Rytuały rodzinne pomagają rodzicom zmierzyć się z kolejnymi etapami rozwoju swoich pociech oraz ułatwiają uporanie się z niejednym problemem np. buntem dwu- i trzylatka, kłopotami w relacjach rówieśniczych, wiekiem nastoletnim, wyprowadzką z domu. Badania pokazały, że rodzice czuli większą harmonię i opanowanie w trudnych momentach, w domach, w których one obowiązywały. Rytuały rodzinne mają duży wpływ na rozwój emocjonalno-społeczny dziecka, ponieważ umożliwiają obserwację i naukę różnych reakcji emocjonalnych i sposobów komunikacji z bliskimi osobami.

Nie muszę Cię już chyba dłużej przekonywać, że warto o nie zadbać? Pamiętaj, że to Ty wspólnie z rodziną ustalasz czas ich trwania oraz formę wykonania. Mogą być to czynności wykonywane codziennie, raz w tygodniu, raz w miesiącu, a nawet raz w roku! Ważne, aby były obecne w życiu rodzinnym, doceniane i pielęgnowane 🙂.

Mamine TIPY

Przykłady rytuałów rodzinnych:

 • wspólne spożywanie posiłków (codziennie jest to niemożliwe? Ok! Jedzcie razem w środy i celebrujcie to!),
 • chwila wspólnej zabawy,
 • wieczorne rozmowy przed snem na temat przebiegu dnia,
 • czytanie dziecku przed snem,
 • cotygodniowe granie w gry planszowe,
 • uprawianie sportu,
 • pieczenie pierniczków przed świętami,
 • odprowadzanie pieszo dziecka do szkoły,
 • szykowanie dekoracji świątecznych,
 • wspólne śpiewanie, tańczenie,
 • leniwe soboty w łóżku,
 • tworzenie rodzinnego albumu,
 • pisanie do siebie miłych zwrotów na kredowej tablicy lub samoprzylepnych karteczkach.

Ogranicza Was tylko wyobraźnia 🙂.

Bądźmy bliżej dziecka,
Adrianna – mama psycholog
🙃


Niniejszy artykuł jest wyłącznie wstępem do omawianej tematyki i nie stanowi oraz nie zastąpi profesjonalnej porady psychologicznej. Każdy przypadek, należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego w razie potrzeby – zapraszam do konsultacji.

Przemyślenia oparte m.in. o: https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=461747

1 Comment

 1. Bunt dwulatka. – oczami-dziecka.pl

  […] życia jasne zasady, względnie stały tryb dnia oraz rodzinne rytuały (więcej przeczytasz tutaj https://oczami-dziecka.pl/?p=1). Wszystkie elementy są niezwykle istotne, ponieważ ułatwiają dziecku codzienne funkcjonowanie […]