Czy 15 min dziennie zabawy z dzieckiem wystarczy?
Czas przelatuje Ci przez palce? Masz poczucie, że brakuje Waszej rodzinie wspólnych chwil? A może robicie coś razem dopiero w weekendy? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to ta technika zabawy sprawdzi się w Waszym domu!
Okiem psychologa
Badania dowiodły, że minimum 15 minut dziennie wspólnej zabawy, zgodnie ze ściśle określonymi zasadami, wzmacnia i buduje pozytywne relacje rodzica z dzieckiem (Pentecost, 2005; Döpfner, Schürmann i Frölich, 2007). 15 minutowa zabawa może stać się jednym z waszych domowych rytuałów, które bardzo korzystnie wpływają na umacnianie więzi rodzinnych, o czym pisałam w artykułach pt. „Rytuały rodzinne = rodzinny musthave” oraz „Za chwilę… Zaraz… Później… Jak pogodzić dziecko z pracą?”. Opisywana przeze mnie technika ma również swoje modyfikacje, które mogą służyć do pracy terapeutycznej z dzieckiem nad poprawą zachowania, jednak w tym wpisie kładę nacisk na jej uniwersalność stosowania, w celu utrzymania dobrych i bliskich relacji z własnym dzieckiem.
Technika 15 minut zabawy z dzieckiem – Mamine TIPY
- Określ ile czasu jesteś w stanie spędzić na tej formie aktywności każdego dnia (często jest to ok. 15-20 minut raz lub dwa razy dziennie).
- Opowiedz dziecku o swoim pomyśle codziennego spędzania czasu razem. Cenny i budujący dla waszej relacji będzie sposób w jaki to przedstawisz. Powiedz, że tęsknisz za wspólnymi chwilami oraz że będzie to wasz wyjątkowy czas.
- Ważne, aby dziecko miało poczucie, że jesteś tylko i wyłącznie dla niego (odłóż telefon i wyloguj się do życia). W sytuacji, gdy jest w rodzinie więcej dzieci, każde z nich powinno mieć osobny czas, na bycie sam na sam z rodzicem.
- Zabawa powinna być dowolna, wybrana przez twoją pociechę. Może wymyślać pomysły w trakcie wspólnego czasu lub stworzyć listę zabaw.
- Twoim zadaniem jest podążać za dzieckiem, towarzyszyć mu, okazywać uwagę oraz wyrażać podziw i uznanie dla kreatywności swojej pociechy.
- Unikaj zwracania uwagi, kierowania, krytyki, komentowania.
Bądźmy bliżej dziecka,
Adrianna – mama psycholog
Niniejszy artykuł jest wyłącznie wstępem do omawianej tematyki i nie stanowi oraz nie zastąpi profesjonalnej porady psychologicznej. Każdy przypadek, należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego w razie potrzeby – zapraszam do konsultacji.