Wsparcie dziecka w przeprowadzce.

Przeprowadzka dla twojego dziecka, to wielki krok i duża zmiana. Dlatego nie wystarczy pomóc mu spakować rzeczy oraz rozłożyć je w nowej szafie, ale trzeba też poukładać na nowo jego myśli i uczucia…
Okiem psychologa
Przeprowadzka dla dziecka, nawet w wymarzone miejsce, jest stresującą zmianą. Nowy będzie nie tylko dom, ale również przedszkole, szkoła, znajomi, otoczenie… Przeżywanej ekscytacji, radości i podnieceniu, towarzyszyć będzie uczucie niepewności, lęku i zachwianego poczucia bezpieczeństwa. Rolą rodzica jest wesprzeć córkę/syna emocjonalnie w tym trudnym momencie.
Wspólna decyzja
Decydując się na przeprowadzkę, weź pod uwagę zdanie swojego dziecka. Ostatecznie decyzja należy do rodziców, jednak warto wiedzieć, jak ono czuje się z tą zmianą. Czy jest na nią gotowe? Czy potrafi się otworzyć na nowe znajomości? Czy będzie mogło kontynuować ulubione dodatkowe zajęcia? Czy dojazd do szkoły będzie łatwy? Czy kontakt z obecnymi przyjaciółmi będzie dalej możliwy? Czy będzie mieszkało blisko swoich nowych kolegów i koleżanek z klasy? Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne, bowiem mogą uchronić dziecko przed niepożądanymi konsekwencjami przeprowadzki takimi jak: problemy z adaptacją do nowego środowiska, wycofanie z relacji, problemy emocjonalne.
Stopniowa adaptacja
Pozwól dziecku stopniowo oswoić się z nowym miejscem. Zabierz je kilka razy do nowego domu, zanim się tam ostatecznie przeprowadzicie. Zwiedźcie razem okolice; sprawdźcie najbliższe punkty usługowo-rekreacyjne m.in. sklepy, restauracje, boiska, place zabaw, parki. Zróbcie coś miłego np. zjedzcie lody w pobliskiej cukierni.
Aranżacja wnętrza
Nie decydujcie sami o tym, jak będzie wyglądał pokój waszej pociechy. Dajcie córce/synowi wybór odnośnie koloru ścian, dodatków. Analizujcie wspólnie różne opcje. Pokazanie dziecku, że jego zdanie jest ważne w tym aspekcie, da mu poczucie kontroli, bezpieczeństwa.
Przeprowadzka
Zaangażujcie dziecko w przeprowadzkę. Wyznaczcie mu zadania. Pokażcie, że jego rola jest bardzo ważna w całym tym procesie. Zaplanujcie w jaki sposób będziecie celebrować pierwszy dzień/noc w nowym domu np. uroczysty posiłek, wieczór gier planszowych, wspólny seans filmowy.
Relacje
Już przed przeprowadzką możecie stopniowo budować relacje dziecka w nowym miejscu. Wystarczy kilka razy wybrać się do okolicznych miejsc spotkań tj. parku, domu kultury i nawiązać pierwsze kontakty. Warto rozważyć zapisanie dziecka na dodatkowe zajęcia w okolicy. Po przeprowadzce wzmacniajcie kontakty poprzez zachęcanie do spotkań pozaszkolnych, organizację wspólnych wyjść i zajęć rekreacyjnych.
Obserwuj
Przez pierwsze miesiące ważne, aby być bardziej czujnym – obserwować zachowanie dziecka, wyrażać większe zainteresowanie jego życiem szkolnym i pozaszkolnym. Waro również utrzymywać stały kontakt z wychowawcą, aby sprawdzić, jak on postrzega pozycję nowego ucznia w klasie. Do zachowań niepokojących zalicza się: nagłą zmianę stylu bycia, niedostępność, agresję werbalną lub fizyczną, nieradzenie sobie z gniewem, płaczliwość, wycofanie, spędzanie dużej ilości czasu przy telefonie, komputerze kosztem kontaktów w rzeczywistości. Wówczas zachęcam do konsultacji psychologicznej.
Bądźmy bliżej dziecka,
Adrianna – mama psycholog
Niniejszy artykuł jest wyłącznie wstępem do omawianej tematyki i nie stanowi oraz nie zastąpi profesjonalnej porady psychologicznej. Każdy przypadek, należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego w razie potrzeby – zapraszam do konsultacji.