Jak pogodzić rodzeństwo? cz.1

Jeśli to czytasz, to pewnie jesteś mamą, która zdecydowała się na więcej, niż jedno dziecko. Domyślam się, że wizje cudownych relacji między swoimi dziećmi, przyjaźni i prawdziwego braterstwa, już dawno runęły w zderzeniu z rzeczywistością? Nie są Ci obce kłótnie, wyzwiska, bójki oraz ciągła rywalizacja o wszystko… 😅? Ile razy miałaś ochotę wyjść z domu i nie wrócić lub miałaś poczucie, że macierzyństwo Cię najzwyczajniej w świecie przerasta? Postaram się otrzeć Twoje łzy i dać kilka wskazówek jak pogodzić zwaśnione rodzeństwo 🙂.

Czy rodzeństwo musi się lubić?

Niestety odpowiedź brzmi – nie, nie musi. Najważniejsze, aby Twoje dzieci umiały ze sobą rozmawiać, dochodzić do kompromisów i akceptować się wzajemnie. Czas pogodzić się z faktem, że nie zostaną przyjaciółmi. Często siostry i bracia mają zupełnie odmienne charaktery, a wtedy ciężko o bardzo bliską relację. Oczywiście są wyjątki 🙂. Jednak zmiana celu wychowania, na umiejętność rozmowy, szacunku i kompromisów jest pierwszym krokiem do uzyskania zgody między dziećmi.

Czy rodzeństwo musi być zawsze dla siebie miłe?

Znowu odpowiedź brzmi – nie, nie musi. Bardzo ważne, aby dzieci czuły, że mają pozwolenie i akceptację do wyrażania prawdziwych uczuć oraz myśli. Rodzice często negują złość i frustrację na brata/siostrę. Ile razy zdarzyło Ci się powiedzieć: Nie wolno tak mówić do siostry! Brata trzeba lubić. Jesteście rodzeństwem i nie możecie się kłócić. Nie bądź zły/a, przecież to twoja siostra! itp.? Blokowanie prawdziwych uczuć do rodzeństwa nasila frustrację i powoduje, że negatywne emocje i niechęć stale rosną. W sytuacji, w której rodzic zaczyna dawać przyzwolenie na prawdziwe reakcje, dopiero zaczyna tworzyć się przestrzeń, w której jest miejsce na pozytywne uczucia wobec brata lub siostry takie jak wdzięczność, radość, empatia.

Jak uczyć dzieci pokazywania prawdziwych emocji wobec rodzeństwa?

Potwierdź, że rozumiesz uczucia dziecka, jakie żywi do siostry/brata. Nazwij te emocje.

  1. Córka: Znowu zabrała moją bluzkę bez pytania! Nienawidzę jej! Rodzic: Ale jesteś wściekła!
  2. Syn: On specjalnie gra na perkusji, wtedy gdy muszę się uczyć. Jest chamski, niecierpię go! Rodzic: Widzę, że bardzo cię to denerwuje.

Określ pragnienia swojego dziecka.

  1. Rodzic: Chciałabyś, aby pytała cię o zgodę, zanim coś pożyczy?
  2. Rodzic: Wolałbyś, aby zapytał, czy nie będzie przeszkadzał tobie w nauce?

Zachęć do symbolicznego lub kreatywnego wyrażania uczuć.

A może byś wywiesiła tabliczkę na szafę z napisem „Można ruszać, tylko za zgodą właściciela”?

Napisz list do brata, w którym piszesz jak się czujesz w takiej sytuacji.

Narysuj siostrze, jak bardzo jesteś zła na nią.

Pokaż jak bardzo jesteś zła na poduszce.

Wypisz listę wszystkich przezwisk, jakie w złości przychodzą ci na brata.

Mów przez minutę siostrze jaka jesteś na nią zła.

Pamiętaj, że twoim głównym celem jest powstrzymanie dzieci od wyrządzania sobie krzywdy i przykrości.

Rodzic: Przestań! Nie wolno wyzywać/bić/niszczyć czyiś rzeczy/zabierać cudzych rzeczy bez pytania.

Dlatego pokaż dziecku w jaki inny, lepszy sposób, jak może wyładować swoją złość.

Dzieci często są sceptycznie nastawione do wyżej wymienionych pomysłów. Dlaczego? Bo to są zmiany, a przed każdą zmianą występuje naturalny opór. Dodatkowo wymagają większego zaangażowania, a to obniża motywacje. Mogą się również buntować, wówczas gdy czują, że dalej nie akceptujemy ich negatywnych uczuć do brata/siostry oraz ich niechęci do zacieśniania więzi. Jak zatem przełamać ten opór? Zacznij od wyrażania akceptacji dla prawdziwych uczuć dziecka, zgodnie z wytycznymi w artykule. Wykaż się cierpliwością, ponieważ każda zmiana wymaga czasu. Gdy dziecko zobaczy Twoją konsekwencje i przekonanie do zmiany samo zacznie się do niej stosować 🙂. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest stosowanie różnych technik wyrażania emocji przez samych rodziców. Wtedy dzieci bardzo szybko zaczynają się na nas wzorować oraz uznawać metody jako nieodłączny element Waszej rodziny.

MAMINE TIPY

Jak pogodzić rodzeństwo?

  • zaakceptuj fakt, że twoje dzieci nie muszą być przyjaciółmi,
  • obierz za cel umiejętność rozmowy, kompromisu i wzajemnego szacunku,
  • pozwól dzieciom okazywać prawdziwe emocje wobec siebie,
  • naucz dzieci okazywać prawdziwe emocje w bezpieczny sposób.

Bądźmy bliżej dziecka,
Adrianna – mama psycholog
🙃

Niniejszy artykuł jest wyłącznie wstępem do omawianej tematyki i nie stanowi oraz nie zastąpi profesjonalnej porady psychologicznej. Każdy przypadek, należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego w razie potrzeby – zapraszam do konsultacji.