Rozwód rodziców. Wsparcie dziecka.

W obecnych czasach wiele małżeństw się rozwodzi. Rodziny rozbite oraz rekonstruowane występują bardzo często. Małżonkowie rozchodzą się, ale dalej pozostają rodzicami i chcą dla swoich dzieci jak najlepiej 🙂. Borykają się z tym, w jaki sposób przekazać informację, że już nie będą razem oraz wesprzeć emocjonalnie swoje dziecko.

Okiem psychologa

Rozpad rodziny jest ogromnym przeżyciem emocjonalnym dla dziecka (nawet jeśli wiąże się ze zmianą na lepsze). Rozstanie jest długim procesem, który wiąże się z konfliktami. Dziecko jest świadkiem awantur. W domu panuje napięta atmosfera. Lęk, smutek, złość, a nawet nieuzasadnione poczucie winy towarzyszą mu na co dzień. Trudne emocje nasilają się przy rozwodzie, który wpływa na brak poczucia bezpieczeństwa. Skutki rozwodu widoczne są u dziecka całe życie i są bardzo zindywidualizowane. Poniżej opiszę w jaki sposób możecie wesprzeć swoje dziecko, w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Konflikty

Jeśli mieszkacie dalej razem, to postarajcie się, aby dziecko nie było uczestnikiem konfliktów. Warto wziąć kilka głębokich wdechów i odłożyć trudne rozmowy na wieczór lub umówić się w neutralnym miejscu, a pociechę zostawić pod opieką babci.

Jak przekazać informację o rozwodzie?

Przede wszystkim należy dostosować komunikat do wieku dziecka, aby było w stanie zrozumieć, co chcemy przekazać. Ważne, aby w tej rozmowie uczestniczyli oboje rodzice. Wiadomość o nadchodzącej zmianie najlepiej przekazać w miarę krótko, używając jasnych, bezpośrednich sformułowań. Przy długim tłumaczeniu istnieje duże ryzyko wprowadzenia dziecka w zbędne szczegóły, które lepiej zostawić dla siebie lub stworzenia historii, która będzie na tyle zawiła i niezrozumiała, że dziecko może ją błędnie zinterpretować. Jednocześnie kluczowa jest otwartość na wszelkie dodatkowe pytania dziecka. Przykład komunikatu dla dziecka szkolnego: „Postanowiliśmy się rozstać, jako małżeństwo, para. Od dłuższego czasu dużo się kłócimy. Ty jesteś naszą miłością i kochamy cię ponad wszystko, zawsze tak będzie.”, przykład komunikatu dla dziecka przedszkolnego: „Tata z mamą od dawna dużo się kłócą. Nie chcemy już razem spędzać czasu, jeść razem obiadów, chodzić na spacery, oglądać filmów. Chcemy to robić tylko z tobą. Tatuś będzie miał nowy domek, a my zostaniemy w tym i będziesz odwiedzać tatusia kiedy będziesz chciała. Ty jesteś naszą miłością i kochamy cię ponad wszystko, zawsze tak będzie”.

Odciążenie z trudnych emocji

W trakcie rozwodu rodziców dziecko odczuwa cały wachlarz trudnych emocji takich jak smutek, złość, lęk, poczucie winy. Są one naturalne w tej trudnej dla całej rodziny zmianie, jednak z niektórych da się dziecko odciążyć. Smutek i złość są bardzo potrzebne do tego by poradzić sobie z tą sytuacją i się do niej zaadaptować. Natomiast lęk o stratę relacji z mamą i tatą można ukoić, poprzez zapewnianie dziecka o swojej miłości wobec niego oraz dawania mu poczucia bezpieczeństwa poprzez stały tryb dnia i rytuały. Zdarza się, że dziecko odczuwa poczucie winy w związku z rozwodem rodziców, błędnie interpretuje zdarzenia i jest przekonane o tym, iż rodzice rozstają się przez nie, bo np. było niegrzeczne lub nic nie zrobiło by w porę ich pogodzić. Dlatego bardzo ważny jest sposób, w jaki przekazujemy mu informację o rozwodzie; trzeba jasno podkreślać, że konflikty dotyczyły tylko was, one są powodem rozpadu związku i nic nie jest w stanie wam pomóc.

Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa

Najważniejsze, aby zadbać o poczucie bezpieczeństwa dziecka. Zapewni mu je stały tryb dnia (pory spania, jedzenia, zabawy, nauki) podobny w obu domach oraz stałe dni przebywania u mamy i taty. Warto, aby w tym czasie nie działy się inne duże zmiany w życiu dziecka. Również istotne, aby wprowadzić rytuały rodzinne o których więcej pisałam tutaj https://oczami-dziecka.pl/?p=1.

Nowy dom

W drugim domu ważne, aby dziecko miało przygotowaną własną przestrzeń pokój lub kącik, w którym ma swoje zabawki, łóżko itp. Rodzic powinien zadbać o to by utrzymać rytm dnia dziecka i powielać rytuały, które towarzyszą mu na co dzień np. czytanie przed snem, jedzenie o określonej porze.

Samotne rodzicielstwo

Jeśli wychowujesz dziecko samodzielnie, to relacja z tobą jest dla niego najważniejsza i jesteś jego fundamentem poczucia bezpieczeństwa. Dlatego ważne, aby wprowadzić stały tryb dnia oraz rytuały, o których pisałam wyżej. Jeśli możesz liczyć na wsparcie rodziny w wychowaniu dziecka, to warto z niego skorzystać, bowiem poszerzanie bliskich relacji wpłynie pozytywnie na rozwój emocjonalno-społeczny twojej pociechy. Wówczas gdy dziecko czuje się kochane i akceptowane przez kilka osób z otoczenia, kształtuje się u niego pozytywne myślenie, że świat może być przewidywalny, bezpieczny, a ludzie mili oraz godni zaufania.

Bądźmy bliżej dziecka,
Adrianna – mama psycholog
🙃

Niniejszy artykuł jest wyłącznie wstępem do omawianej tematyki i nie stanowi oraz nie zastąpi profesjonalnej porady psychologicznej. Każdy przypadek, należy rozpatrywać indywidualnie, dlatego w razie potrzeby – zapraszam do konsultacji.